Podmínky oddlužení

Jaké jsou podmínky oddlužení fyzické osoby? Co musíte splnit, aby insolvenční soud schválil váš návrh na oddlužení? A na co si dát pozor, nebo jak byste měli postupovat při oddlužení?

Hlavní podmínky oddlužení

Mezi hlavní podmínky, aby soud schválil oddlužení fyzické osoby, patří především tyto:

  • O oddlužení může požádat pouze nepodnikající fyzická osoba (oddlužení fyzické osoby není určeno pro podnikatele, pro právnické osoby nebo pro OSVČ)
  • Dluhy nesmí pocházet z podnikání. Tato podmínka platí především pro případy, kdy o oddlužení žádá sice soukromá osoba, ale kdy dluhy pocházejí z předchozí podnikatelské činnosti
  • Dlužník musí být schopen uhradit alespoň 30% svých dluhů

Další podmínky pro oddlužení

Insolvenční soud při posuzování návrhu na oddlužení také ověřuje, že žádost o oddlužení fyzické osoby není jen nepoctivým záměrem jak se vyhnout úhradě dluhů.  Oddlužení je totiž určeno jako pomoc s dluhy pro lidi v neřešitelné situaci a rozhodně to není způsob jak se vyhnout placení dluhů.

Základní podmínkou pro oddlužení je to, že máte nějaké příjmy nebo majetek. Zvláště u oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře platí podmínka, že musíte uhradit 30% svých dluhů v následujících 5 letech.

Výjimkou z této podmínky je situace, kdy se dlužník dohodne s nezajištěnými věřiteli na tom, že se spokojí s nižší částkou, než je 30%. Tento souhlas pak musí být doložen písemně společně s návrhem na oddlužení.

EnergetickyStitekBudovy.cz - webový portál o energetických štítcích budov a průkazech energetické náročnosti budovyPENB. Potřebujete zhotovit energetický průkaz pro váš rodinný nebo bytový dům? Na těchto stránkách se dozvíte všechny potřebné a důležité informace a energetický štítek si můžete objednat online!

BankovniKod.cz - váš průvodce světem financí, podnikání a investic. Denní zpravodajství z ekonomiky a finančních trhů. Sbírky zákonů, vzory formulářů, novinky se start upů, aktuální kurzy měn a akcií - to je BankovníKód.cz! Dále portál nabízí nezávislé recenze a srovnání půjček a úvěrů, hypoték, energií, tarifů, profily a medailonky firem a společností ze všech oblastí trhu! V neposlední řadě se detailně zaměřuje na problematiku EET (Elektronická evidence tržeb) - porovnává a recenzuje poskytovatele EET řešení a jejich nabízené služby a produkty. Medailonky úspěšných podnikatelů, byznysmenů a finančníků, kteří hýbou světem. Finanční kalkulačky a výpočty všech důležitých ekonomických veličin. Mzdy, důchody a dávky.