V článku se vám pokusíme nastínit určitý návod jak se zbavit dluhů. Spoustu lidí dluhy nadměrně zatěžují a chtěly by se jich co nejdříve zbavit.

Zapomeňte na další půjčky a úvěry

V žádném případě by jste si něměly brát další půjčky. Hodně lidí si bere další půjčky, jen proto aby mohly zaplatit splátky starých půjček. To je ale špatně a takhle se spíše dostanete do ještě větších finančních potíží. Říká se tomu dluhová past, ze které je hodně těžké se dostat. Doporučuji tedy nebrat žádné další půjčky. Jedinou vyjímkou by mohla být výhodná konsolidace dluhů. Funguje to tak, že místo několika malých půjček by jste splácely jednu velkou půjčku. Ale u konsolidace dluhů musíte ručit nemovitostí. A né každý má takovou možnost.

Spočítejte si jak jste finančně na tom

Vždy je důležité vědět, jak na tom reálně jste. Musíte si tedy sestavit jakýsi finanční plán. Vemte tedy papír a tužku. A pojďme na to. Na jednu stranu papíru budeme psát naše měsíční příjmy. Pěkně po jednotlivých kolonkách, tedy třeba práce manžel, práce manželka, přídavky na děti atd. Na druhou stranu papíru pak sepíšeme všechny měsíční výdaje. U výdajů to žádá alespoň měsíční sledování. Poté výdaje rozepíšete opět po jednotlivých položkách. Tedy například jídlo, kosmetika, provoz auta, pojištění, půjčka 1, půjčka 2, děti, internet, televize, mobily atd. Na závěr ještě od příjmů odečtete výdaje a hned vidíte jak na tom finančně vlastně jste. Z velkou pravděpodobností budete v mínusu, teď záleží hlavně na tom, jak moc veký ten mínus bude. Pak jsou dvě základní možnosti buď zvýšit příjmy, nebo ořezat výdaje. Cílem je dostat se alespoň na nulu. Ideálně tvořit i nějaké malé rezervy na případné horší časy.

Návštěva finanční poradny

Hodně by vám podle mě mohla také pomoci návtěva finanční poradny. Finační poradny provozují různá občanská sdružení, které nabízejí svoje poradenstvím lidem zdarma. Někdy je dobré se o svých dluzích poradit i s nějakým druhým. V finančních poradnách mají s dluhy velké zkušenosti a většinou dokáží lidem dobře poradit. Blíže jsme dluhové poradny rozebíraly v článku dluhová poradna.

Jak se zbavit dluhů: diskuze a fórum

Dole do komentářů můžete přidávat svoje názory, otázky či rady ostatním. Můžete dát také ostatním rady, jak se zbavit dluhů a začít žít život bez dluhů. Podle mě je život bez dluhů o hodně svobodnější.