Splácení dluhu a exekuce na plat

Většina lidí se o tom, že mají exekuci, dozví až tehdy, když mají zablokovaný nějaký majetek. V tomto případě mzdu, ze které zaměstnavatel strhává zákonem vypočítanou částku. Není vůbec zbytečné se v takovém případě spojit s exekutorským úřadem a s kompetentním pracovníkem řešit danou situaci.

Pro exekutora je vždy výhodné, když má jistotu pravidelného umořování dluhu v adekvátních částkách, aby mohl svému klientovi (oprávněnému) sdělit, v jakém časovém horizontu může dojít k úplnému vymožení dlužné částky.

V případě, že se povinný tedy spojí s exekutorským úřadem, a žádá, aby mu byl zrušen exekuční příkaz na přikázání pohledávky ze mzdy, že bude splácet sám, pracovník exekutorského úřadu mu sdělí sumu, jenž by byla vhodná. V případě dlužníkova souhlasu s tímto finančním obnosem, může dojít ke zrušení exekučního příkazu a zaměstnavatel přestane provádět srážky z jeho platu. Ovšem při jakékoliv porušení, exekutor většinou ihned blokuje plat i další majetek povinného, a to bez výjimky.

Pokud si ale dlužník domluví s exekutorským úřad splátky, při jejich sjednávání byl upozorněn, že nejsou adekvátní k výši dlužné částky a může tedy dojít k zablokování jeho majetku, není bezpochyby, že exekutor vydá příkaz na přikázání pohledávky ze mzdy.

Neznamená to tedy, že pokud má dlužník domluvené splátky, exekutor nezablokuje žádný majetek a nechá povinného v klidu. Záleží na výši takto sjednaného umořování dluhu. Vhodná měsíční splátka se zpravidla pohybuje od 10 % celkové dlužné částky. Ale to se může samozřejmě lišit u každého exekutorského úřadu. V tomto nejsou exekutoři nijak omezeni zákonem a není jejich povinností na navrhnuté splátky dlužníka přistoupit.

Je proto vždy dobré se s exekutorem domluvit na podmínkách, které splátky podmiňují, a popřípadě si požádat o odblokování exekučního příkazu na přikázání pohledávky ze mzdy. Na tuto žádost je exekutor povinen reagovat.

EnergetickyStitekBudovy.cz - webový portál o energetických štítcích budov a průkazech energetické náročnosti budovyPENB. Potřebujete zhotovit energetický průkaz pro váš rodinný nebo bytový dům? Na těchto stránkách se dozvíte všechny potřebné a důležité informace a energetický štítek si můžete objednat online!

BankovniKod.cz - váš průvodce světem financí, podnikání a investic. Denní zpravodajství z ekonomiky a finančních trhů. Sbírky zákonů, vzory formulářů, novinky se start upů, aktuální kurzy měn a akcií - to je BankovníKód.cz! Dále portál nabízí nezávislé recenze a srovnání půjček a úvěrů, hypoték, energií, tarifů, profily a medailonky firem a společností ze všech oblastí trhu! V neposlední řadě se detailně zaměřuje na problematiku EET (Elektronická evidence tržeb) - porovnává a recenzuje poskytovatele EET řešení a jejich nabízené služby a produkty. Medailonky úspěšných podnikatelů, byznysmenů a finančníků, kteří hýbou světem. Finanční kalkulačky a výpočty všech důležitých ekonomických veličin. Mzdy, důchody a dávky.