Bankovní registr

Bankovní registr (Centrální registr úvěrů) je vedený Českou národní bankou, a jsou povinny do něj zadávat informace všechny banky působící na území České republiky, a to včetně poboček zahraničních bankovních institucí.

Informace, jenž se v Centrálním registru úvěrů, vyskytují se týkají veškerých úvěrových pohledávek. Nezáleží na tom, zda se daná pohledávka splácí nebo jsou splátky v prodlení. To znamená, že se v registru objevují jak negativní, tak i kladné údaje. Mezi úvěrové pohledávky patří čerpané úvěry (i kontokorentní), nepovolené debety na běžných účtech, poskytnuté úvěrové rámce a přísliby, poskytnuté záruky a ručení a poskytnuté záruky z akreditivů.

Výpis z tohoto registru je zpoplatněn a to ve výši 400,- Kč. Výpis je vystaven maximálně do 30 dnů žádosti a zaplacení poplatku. Česká národní banka uvádí, že většinou bývá vystavení výpisu provedeno v kratší době.

Centrální registr údajů je aktualizován jednou měsíčně. A to vždy ke 20. dni následujícího měsíce. To znamená, že pokud dlužník uhradil pohledávku například 13. února 2009, údaj o zaplacení se v registru objeví až 20. března 2009. Údaje jsou po uhrazení pohledávky zachována po dobu 10 let, a to proto, aby banky měla přehled o svých klientech. Výmaz banka provede pouze v případě zaslání chybných údajů.

Přístup k informacím mají banky, pobočky zahraničních bank a další osoby stanovené zvláštním zákonem.

EnergetickyStitekBudovy.cz - webový portál o energetických štítcích budov a průkazech energetické náročnosti budovyPENB. Potřebujete zhotovit energetický průkaz pro váš rodinný nebo bytový dům? Na těchto stránkách se dozvíte všechny potřebné a důležité informace a energetický štítek si můžete objednat online!

BankovniKod.cz - váš průvodce světem financí, podnikání a investic. Denní zpravodajství z ekonomiky a finančních trhů. Sbírky zákonů, vzory formulářů, novinky se start upů, aktuální kurzy měn a akcií - to je BankovníKód.cz! Dále portál nabízí nezávislé recenze a srovnání půjček a úvěrů, hypoték, energií, tarifů, profily a medailonky firem a společností ze všech oblastí trhu! V neposlední řadě se detailně zaměřuje na problematiku EET (Elektronická evidence tržeb) - porovnává a recenzuje poskytovatele EET řešení a jejich nabízené služby a produkty. Medailonky úspěšných podnikatelů, byznysmenů a finančníků, kteří hýbou světem. Finanční kalkulačky a výpočty všech důležitých ekonomických veličin. Mzdy, důchody a dávky.